Kod | UO_WE-L-1ST |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Uniwersytet Opolski |
Kierunek studiów | logistyka |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | pierwszego stopnia |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 10 |
Zadaj pytanie |
Dostępne miejsca:
II, III rok - po 5 miejsc
Studiując na kierunku Logistyka zdobywa się wiedzę i umiejętności w jednej z najistotniejszych dyscyplin praktycznych we współczesnej ekonomii i naukach o zarządzaniu, która przy tym jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż gospodarki w skali międzynarodowej.
W trakcie studiów przekazywana jest wiedza z zakresu zarządzania działalnością logistyczną w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych, sterowania przepływami towarów i informacji, funkcjonowania łańcuchów dostaw, inżynierii systemów i analizy systemowej, marketingu, zarządzania produkcją i usługami, infrastruktury logistycznej, zarządzania jakością oraz projektowania procesów.
Właściwe przygotowanie do wykonywania zawodu logistyka student uzyskuje również dzięki odpowiednio opracowanym i przedstawionym treściom kształcenia z przedmiotów podstawowych – matematyki, statystyki, ekonomii, zarządzania, finansów i rachunkowości oraz prawa.
Praktyczne kształcenie na kierunku Logistyka obejmuje m.in.:
- nowoczesne laboratoria komputerowe wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie,
- praktyki zawodowe w wymiarze 3 tygodni
- zajęcia z wykorzystaniem gier logistycznych i giełdy transportowej Trans.Edu,
- wizyty studyjne w przedsiębiorstwach,
- zajęcia prowadzone przez pracodawców,
- certyfikowane zajęcia z „Transportu”, „Spedycji”, „Magazynu”, „Zarządzania Ludźmi” w ramach projektu TransEdu
Studenci mają możliwość pozyskiwania i rozwijania wiedzy z zakresu logistyki, zarządzania i ekonomii oraz wyjazdu zagranicznego w ramach programu ERASMUS. Podczas studiów student ma możliwość uzyskania certyfikatu z „Transportu drogowego”, „Spedycji”, „Magazynu”, „Managera branżt TSL” TransEdu oraz certyfikatu EBC*L w Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym istniejącym na naszym Wydziale. Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych stanowi świadectwo praktycznej wiedzy ekonomicznej i jest uznawany w większości krajów europejskich.
Wykwalifikowana kadra, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników Katedry Logistyki i Marketingu, od wielu lat prowadzi badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne w zakresie logistyki. Wymiernym rezultatem dotychczasowych badań jest szereg prac, w tym także opublikowanych w wydawnictwach ogólnopolskich (PWE, C.H. Beck, PAN), o których randze świadczyć mogą liczne cytowania w literaturze fachowej/przedmiotu. Pracownicy Katedry Logistyki i Marketingu współpracują z najważniejszymi ośrodkami naukowymi w Polsce specjalizującymi się w zagadnieniach logistyki, a także z wieloma przedsiębiorstwami.
Po ukończeniu licencjatu na kierunku Logistyka istnieje możliwość kontynuacji studiów na poziomie magisterskim w ramach tego samego Wydziału na kierunku Ekonomia lub Zarządzanie np. w ramach modułu Logistyka w biznesie
Co można robić po tych studiach?
Absolwent kierunku Logistyka nabywa wiedzę dotyczącą funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych, a także kompetencje w zakresie zarządzania logistycznego w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych. Uzyskane w trakcie studiów umiejętności rozwiązywania problemów logistycznych za pomocą metod i technik analizy statystycznej i ekonomicznej, może wykorzystać na kierowniczych stanowiskach w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach posiadających rozwinięty dział logistyki. Umiejętności sterowania przepływami towarów i informacji w przedsiębiorstwie i w relacjach przedsiębiorstwa z dostawcami, handlowcami, hurtownikami i detalistami wykorzysta w przedsiębiorstwach z branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka) a także w małych i średnich przedsiębiorstwach prowadzących działalność logistyczną.
Absolwentów potrafiących opracować koncepcję działań logistycznych i wdrożyć ją w praktyce biznesowej, projektować procesy i systemy logistyczne oraz organizować działalność logistyczną poszukują przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych sektorach gospodarki.
Absolwenci kierunku logistyka mogą znaleźć zatrudnienie m.in. jako:
- menedżerowie ds. logistyki w krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach i korporacjach,
- kierownicy działu logistyki w różnego rodzaju organizacjach, w tym przede wszystkim w przedsiębiorstwach branży TSL (transport – spedycja – logistyka),
- specjaliści w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej i organizacjach non-profit prowadzących działalność logistyczną,
- pracownicy instytutów naukowo-badawczych specjalizujących się w zakresie logistyki,
- właściciele małych i średnich przedsiębiorstw w branży TSL,
- analitycy rynku i branży TSL w firmach doradczych i konsultingowych
Perspektywy zawodowe
Logistyk jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych specjalistów. Popularność, jaką w ostatnim czasie cieszy się ten zawód wynika nie tylko z faktu zapotrzebowania rynku pracy, ale również z powodu atrakcyjnego wynagrodzenia. Globalizacja i rozwój handlu przyczyniają się do dynamicznego rozwoju rynku usług logistycznych. Istnienie każdego przedsiębiorstwa zależy od efektywnego zarządzania, stąd firmy poszukują specjalistów ds. logistyki lub powierzają zadania transportowe i logistyczne wyspecjalizowanym firmom.
Działalność studencka
Międzyuczelniane Studenckie Koło Naukowe Logistyki "LogPoint” powstało w lutym 2010 roku z inicjatywy studentów kierunków logistyka oraz ekonomia z dwóch uczelni: Politechniki Opolskiej oraz Uniwersytetu Opolskiego.
Od lat członkowie Koła Naukowego "LogPoint” aktywnie uczestniczą w wielu konferencjach naukowych, sympozjach, seminariach i warsztatach, na które przygotowują publikacje pod okiem opiekunów Koła. Ponadto sami organizują spotkania i konferencje na Wydziale, warsztaty dla studentów z udziałem renomowanych firm konsultingowych. Członkowie Koła poprzez wizyty studyjne w przedsiębiorstwach mają okazję przyjrzeć się praktyce działalności logistycznej i zmierzyć z własnymi wyobrażeniami o pracy logistyków.
W ramach działalności Koła Naukowego „LogPoint” realizowane są:
- spotkania z pracownikami naukowymi, przedsiębiorcami i przedstawicielami władz samorządowych,
- wizyty studyjne w wybranych firmach oraz instytucjach,
- prace redakcyjne artykułów i biuletynów propagujących wiedzę logistyczną,
- własne prace badawcze z zakresu logistyki.
Opolskie Akademickie Forum Logistyki jest ogólnokrajowym studenckim czasopismem internetowym, na forum którego prezentowane będą badania naukowe realizowane przez studentów.
W czasopiśmie publikowane są artykuły prezentujące tematy z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych, a w szczególności dotyczące zarządzania, logistyki oraz łańcuchów dostaw. Wszystkie artykuły poddawane będą recenzji, co ma zapewnić wysoki poziom merytoryczny. Autorzy otrzymają rzetelną ocenę ich pracy naukowo-badawczej oraz wskazówki do wykorzystania w przygotowywaniu kolejnych publikacji.
Współpraca międzynarodowa
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego w ramach międzynarodowych umów prowadzi współpracę i wymianę studentów z następującymi uczelniami zagranicznymi:
- Uniwersytet la Coruna Hiszpania
- Uniwersytet w Wilnie Litwa
- Uniwersytet w Dijon Francja
- Uniwersytet w Trier Niemcy
- Uniwersytet w Poczdamie Niemcy
- Narodowy Uniwersytet Służb Podatkowych Ukrainy
- Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych Zittau/Goerlitz Niemcy
- Uniwersytet Selcuk Turcja,
- Uniwersytet Kremenchuk Ukraina.
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Logistyka może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim: Logistyka, Ekonomia, Zarządzanie.