Rekrutacja na semestr letni r.ak. 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

(AGH) Inżynieria Obliczeniowa, studia I stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod AGH_IO_WIMiIP_IST
Jednostka organizacyjna Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica
Kierunek studiów Inżynieria obliczeniowa
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia pierwszego stopnia (inżynierskie)
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 2
Adres WWW https://www.metal.agh.edu.pl
  Zadaj pytanie
Tura 1 (31.10.2024 08:00 – 30.11.2024 23:59)

Celem kształcenia na kierunku „Inżynieria obliczeniowa” jest wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego przemysłu i nauki, które coraz częściej poszukują absolwentek i absolwentów, łączących umiejętności programistyczne z wiedzą w zakresie nauk podstawowych, co pozwala im rozumieć i rozwijać różnorodne modele obliczeniowe. Przekazana w procesie kształcenia wiedza i umiejętności mają dotyczyć tak podstaw teoretycznych – matematycznych, fizycznych, informatycznych, jak i aspektów praktycznych: programowania, administracji systemami, przeprowadzania eksperymentów obliczeniowych, wykorzystania rozmaitych narzędzi, w tym systemów komercyjnych i oprogramowania otwartego.

Istotnym elementem programu studiów na kierunku „Inżynieria obliczeniowa” jest uwzględnienie w szerokim stopniu możliwości dostosowania profilu kształcenia do własnych zainteresowań i różnych dziedzin zastosowań. Wybór odpowiednich przedmiotów, pozwalający na zdecydowane wyjście poza zakres tradycyjnych metod numerycznych, w kierunku takich technik jak: sztuczna inteligencja, algorytmy ewolucyjne, automaty komórkowe, sieci neuronowe, systemy agentowe, sztuczne systemy immunologiczne czy wiele innych technik inspirowanych procesami z zakresu biologii lub nauk humanistycznych, daje możliwość innowacyjnej działalności w różnorodnych dziedzinach, jak np. modelowanie procesów technologicznych, projektowanie nowych materiałów, modelowanie procesów transportu, symulacje złożonych sieci teleinformatycznych, modelowanie zjawisk biologicznych czy procesów społecznych.

Absolwentki i absolwenci kierunku „Inżynieria obliczeniowa”  są wszechstronnie przygotowani do uczestnictwa w zespołach programistycznych, w szczególności zajmujących się stosowaniem metod obliczeniowych w rozmaitych dziedzinach nauki i techniki. Posiadają cenne umiejętności oceny proponowanych przez systemy informatyczne rozwiązań, potrafią modyfikować sposób działania systemów informatycznych poprzez dobór danych wejściowych, modyfikacje samych systemów lub ich konfiguracji. Są także przygotowani do podjęcia pracy jako wysoko wykwalifikowani programiści lub administratorzy systemów informatycznych w dowolnym obszarze zastosowań informatyki.