Rekrutacja na semestr zimowy i rok akademicki 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

(UW) Studia miejskie (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych) stacjonarne, II stopnia

Szczegóły
Kod UW-S2-S-MIE
Jednostka organizacyjna Uniwersytet Warszawski
Kierunek studiów studia miejskie
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia drugiego stopnia
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 5
  Zadaj pytanie
Tura 1 (15.04.2025 13:00 – 15.05.2025 23:59)

 

STUDIA MIEJSKIE: mają kameralny, interdyscyplinarny i praktyczny wymiar. Bazują na najnowszych badaniach i ustaleniach w światowych urban studies, jednocześnie uwzględniając dorobek kilkudziesięciu lat badań w Polsce, prowadzone przez pięć jednostek: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Instytut Ameryk i Europy – Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG), Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji – Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Wydział Polonistyki – Instytut Kultury Polskiej, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce. Nowatorską praktyką akademicką, jest współprowadzenie jednych zajęć przez różnych prowadzących, tak by poszczególne zagadnienia analizowały osoby, które się w nich specjalizują.

 

Studenci zostają zapoznani z podstawowymi teoriami w studiach miejskich, różnymi uwarunkowaniami rozwoju miast, a także elementarnymi metodami badań miast i urbanizacji. Zajęcia w I semestrze są prowadzone dla wszystkich studentów. Po pierwszym, wspólnym i wprowadzającym semestrze, studenci kontynuują naukę w jednym z trzech, specjalistycznych modułów: przestrzennym, społecznym oraz ekonomiczno-politycznym. Wybór modułu pozwala studentom skupić się na jednym z podstawowych aspektów problematyki miejskiej i zdobyć specjalistyczną wiedzę związaną z wybranym przez siebie obszarem.

 

Podział na moduły daje możliwość sprofilowania swoich zainteresowań badawczych – wyboru perspektyw czy też obszaru pod opieką kadry z jednej z pięciu jednostek wchodzącej w skład konsorcjum.

 

Moduł Społeczny opiera się na założeniu, że na większość zjawisk i procesów miejskich wpływ mają aktorzy ludzcy, ale także pozaludzcy (non-human), jak dyskursy eksperckie i potoczne, architektura, sztuka, mody, technologie etc.

 

Moduł Ekonomiczno-polityczny koncentruje się wokół zagadnień związanych z gospodarką miejską i zarządzaniem miastami.

 

Moduł Przestrzennyjest propozycją dla studentów zainteresowanych teoretycznymi i praktycznymi aspektami programowania rozwoju miast i planowania ich zagospodarowania przestrzennego.

 

 

Możliwość rekrutacji na semestr zimowy lub cały rok akademicki.