Rekrutacja na semestr zimowy i rok akademicki 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

(UO) Biotechnologia medyczna, studia II stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod UO_BTM_MGR_D2
Jednostka organizacyjna Uniwersytet Opolski
Kierunek studiów Biotechnologia medyczna
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia drugiego stopnia
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 3
  Zadaj pytanie
Tura 1 (15.04.2025 13:00 – 15.05.2025 23:59)

Dostępne miejsca:

II rok - 3 miejsca

 

Kierunek Biotechnologia medyczna stanowi rozwinięcie programu na studiach I stopnia na kierunku Biotechnologia medyczna, a także zapewnia całościowe podejście do rozwiązywania problemów z dziedziny biotechnologii w aspekcie ochrony zdrowia, czy biotechnologii farmaceutycznej. Biotechnologia medyczna to ważna i nowoczesna gałąź nauki i przemysłu, która wymaga od przyszłych studentów nie tylko wiedzy z zakresu biologii, ale także zainteresowań z dziedziny biofizyki, biochemii, mikrobiologii, genetyki i bioinżynierii. Metody biotechnologiczne stosuje się w medycynie, farmacji oraz w wielu gałęziach przemysłu.

Czego uczy się na biotechnologii medycznej?

Program studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku Biotechnologia medyczna obejmuje 120 punktów ECTS w toku 4 semestrów studiów. Warunkiem uzyskania tytułu magistra biotechnologii medycznej jest:

  • zdobycie wymaganej liczby punktów ECTS
  • zaliczenie przedmiotów wyszczególnionych w programie
  • napisanie pracy magisterskiej i zdanie egzaminu magisterskiego

Ogólnym celem kształcenia na kierunku Biotechnologia medyczna jest przekazanie studentom specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu biotechnologii medycznej, zapoznanie z technikami molekularnymi stosowanymi w diagnostyce medycznej, terapiach celowanych, produkcji i testowaniu leków oraz metodami bioinformatycznymi niezbędnymi w planowaniu i badaniu substancji biologicznie czynnych.

Działalność studencka

 

Aktywnie działa Koło Naukowe Biotechnologów organizując prace badawcze, sesje naukowe, obozy i wycieczki oraz dodatkowe praktyki zawodowe dla studentów. Z inicjatywy KNBT odbywa się szereg spotkań, wykładów poświęconych tematyce biotechnologicznej, członkowie koła biorą udział w sympozjach kół naukowych UO, oraz pogłębiają swoje zainteresowania uczestnicząc w zajęciach laboratoryjnych. Celem KNBT jest pogłębianie wiedzy ze szczególnym naciskiem na biotechnologię, biochemię, mikrobiologię i biologię molekularną.

Co można robić po tych studiach?

Absolwenci kierunku Biotechnologia medyczna są przygotowani do samodzielnego planowania badań i krytycznej analizy wyników. Ponadto absolwenci są przygotowani do pracy z materiałem biologicznym w laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych. Mają możliwość zatrudnienia w przemyśle farmaceutycznym, instytutach badawczych, ośrodkach prowadzących badania kliniczne oraz innych gałęziach przemysłu związanych z ochroną zdrowia. Absolwent jest przygotowany do komunikowania się w języku angielskim na poziomie B2+ co umożliwia mu podjęcie pracy zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Co wyróżnia biotechnologię medyczną na UO?

Zakres kształcenia na kierunku Biotechnologia medyczna odpowiada aktualnym trendom w biotechnologii, a jednocześnie rozszerza ofertę programową Uniwersytetu Opolskiego o nowoczesny program nauczania. Wiedza, umiejętności i kompetencje zawarte w programie nauczania Biotechnologii medycznej mają na celu zapewnienie wysokich kwalifikacji zawodowych. Poza wiedzą teoretyczną studenci zdobywają umiejętności korzystania z nowoczesnych technik laboratoryjnych, poznają również praktyczne procedury laboratoryjne przydatne w badaniach podstawowych i aplikacyjnych. Wykazują umiejętność krytycznej analizy uzyskanych wyników, oraz formułowania i wyciągania wniosków. Prowadzą dyskusje w oparciu o najnowszą literaturę naukową. Posiadają umiejętność pracy zarówno w zespole, jak i samodzielnie, wykazując inicjatywę i odpowiedzialność.