Kod | UO_PT-OCH-IST |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Uniwersytet Opolski |
Kierunek studiów | Ochrona środowiska |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | pierwszego stopnia (inżynierskie) |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 12 |
Zadaj pytanie |
- Tura 1 (31.10.2024 08:00 – 30.11.2024 23:59)
Dostępne miejsca:
Po 4 miejsca na każdym roku
Studia na kierunku Ochrona Środowiska I stopnia trwają 3,5 roku
(7 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.
Ochrona Środowiska to studia interdyscyplinarne, dzięki którym zdobywa się wiedzę o środowisku, niezbędną do odpowiedzialnego i prawidłowego gospodarowania zasobami naturalnymi, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Program edukacji zawiera zarówno sposoby oceny i ograniczania presji wywoływanej na środowisko przyrodnicze, jak też podstawowe technologie stosowane w ochronie środowiska. Tytuł zawodowy inżyniera otrzymywany przez absolwenta świadczy o nabyciu wiedzy i umiejętności (w tym kompetencji inżynierskich), pozwalających rozwiązywać problemy związane m.in. z projektowaniem rekultywacji i zagospodarowania terenów zdegradowanych, z planowaniem i kontrolą procesów technologicznych, nadzorem i eksploatacją urządzeń i instalacji do oczyszczania wody i ścieków oraz unieszkodliwiania i zagospodarowywania różnorodnych odpadów.
W czasie studiów student musi zaliczyć wszystkie przedmioty standardu (tj. kształcenia ogólnego, przedmioty podstawowe i kierunkowe). Od drugiego semestru student dodatkowo dokonuje wyboru przedmiotów z oferty kursów stałych i zmiennych, które poszerzają zakres zdobywanej wiedzy kierunkowej. Od piątego semestru program studiów zapewnia możliwość wyboru specjalizacji (ścieżek kształcenia). Na kierunku Ochrona Środowiska prowadzone są następujące pracownie specjalizacyjne:
- Gleboznawstwo i Ochrona Gleb
- Gospodarka Odpadami i Ściekami
- Monitoring i Zarządzanie Środowiskiem
- Zagospodarowanie Przestrzenne
Czego się uczy na ochronie środowiska?
Studenci zdobywają podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, biologicznych, chemicznych, technicznych oraz kierunkową w dyscyplinach: w porównaniu do studiów licencjackich poszerzona jest ona o podstawowe zagadnienia technologiczne istotne dla ochrony środowiska i procesów przyjaznych środowisku, m.in. w ramach przedmiotów technologie w ochronie środowiska (w tym technologie w gospodarce odpadami i wodno-ściekowej), inżynieria procesowa, techniki odnowy środowiska, technologie bioenergetyczne.
W trakcie studiów jest wiele zajęć terenowych, poszerzających wiedzę teoretyczną o praktyczną. Studenci mają także możliwość studiowania w innych ośrodkach naukowych krajowych i europejskich, np. w ramach programu MOST czy Erasmus.
Sylwetka absolwenta
Po ukończeniu studiów inżynierskich absolwent może być zatrudniony w:
- wydziałach ochrony środowiska na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej;
- placówkach kontrolno-pomiarowych (np. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Stacja Chemiczno-Rolnicza);
- służbach ochrony środowiska i jednostkach nadzorujących obiekty ochrony przyrody (Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, parki narodowe i krajobrazowe);
- jednostkach naukowo-badawczych i wdrożeniowych związanych bezpośrednio i pośrednio z ochroną środowiska, w tym w laboratoriach biologicznych, wodno-ściekowych, odpadowych itp.;
- zakładach przemysłowych jako specjalista do spraw ochrony środowiska;
- zespołach specjalistów realizujących projekty i przygotowujących opracowania z zakresu ochrony środowiska.
Co wyróżnia ochronę środowiska na UO?
Jeśli chcesz umieć i wiedzieć jak:
- realizować zasady zrównoważonego rozwoju;
- monitorować i określać uciążliwość zakładów przemysłowych dla środowiska, w tym dla jakości atmosfery, wód, gleb i organizmów żywych;
- racjonalnie gospodarować odpadami i zapobiegać nadmiernemu ich powstawaniu;
- gospodarować zasobami wodnymi i badać zjawiska związane z jej występowaniem w przyrodzie;
- przeprowadzać rekultywację terenów przekształconych w wyniku działalności człowieka;
- oceniać wiek i stan zdrowotny drzew oraz atrakcyjność turystyczno-rekreacyjną krajobrazów;
- prowadzić analizę ekotoksykologiczną wybranych komponentów środowiska;
- przygotowywać opracowania środowiskowe;
- chronić przyrodę i jej zasoby;
to wybierz studia na kierunku Ochrona Środowiska, gdzie poza wykładami, konwersatoriami i ćwiczeniami laboratoryjnymi wiele zajęć odbywa się w terenie.
Możliwość kontynuowania nauki na II. stopniu
Absolwent studiów I stopnia na kierunku ochrona środowiska może kontynuować naukę na kierunku ochrona środowiska II stopnia.O przyjęcia na kierunek ochrona środowiska studia II stopnia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunków: ochrona środowiska, chemia, farmacja, inżynieria środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, technologia chemiczna, biologia, biotechnologia.