Kod | UO_BIOT-INZ |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Uniwersytet Opolski |
Kierunek studiów | Biotechnologia |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | pierwszego stopnia (inżynierskie) |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 2 |
Zadaj pytanie |
Dostępne miejsca:
II rok - 2 miejsca
Biotechnologia to intensywnie rozwijający się i modernizujący kierunek studiów. Biotechnologia to ważna i nowoczesna gałąź nauki i przemysłu, która wymaga od przyszłych studentów nie tylko wiedzy z zakresu biologii, ale także zainteresowań z dziedziny biofizyki, biochemii, ekologii, mikrobiologii, ochrony środowiska, genetyki i bioinżynierii. Metody biotechnologiczne stosuje się w medycynie, ochronie środowiska naturalnego, rolnictwie, oraz w wielu gałęziach przemysłu. Rozwój biotechnologii wymaga kształcenia specjalistów o wysokich kwalifikacjach.
Czego uczy się na biotechnologii?
Celem studiów pierwszego stopnia na kierunku Biotechnologia jest przygotowanie absolwentów do sprawnego poruszania się na styku technologii i współczesnych metod biologii eksperymentalnej, oraz podejmowania zadań o charakterze interdyscyplinarnym wymagających współpracy ze specjalistami z innych dziedzin. Program studiów pierwszego stopnia obejmuje 210 punktów ECTS w toku 7 semestrów. Warunkiem uzyskania tytułu inżyniera jest zdobycie wymaganej liczby punktów, zaliczenie przedmiotów wyszczególnionych w programie studiów, przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej (projektu inżynierskiego) połączone ze zdaniem egzaminu dyplomowego. W trakcie studiów student zdobywa wiedzę ze szczegółowych dyscyplin składających się na biotechnologię, w szczególności: biotechnologii ogólnej, mikrobiologii, biologii komórki, inżynierii genetycznej, biologii molekularnej, genetyki, biofizyki, biochemii, fizjologii ogólnej, inżynierii bioprocesowej, inżynierii bioreaktorów, hodowli tkankowych, technologii informacyjnej, podstaw projektowania.
Najważniejsze przedmioty wykładane w toku studiów:
Program studiów obejmuje:
- przedmioty kształcenia ogólnego,
- przedmioty podstawowe,
- przedmioty kierunkowe (w tym także przedmioty do wyboru),
- praktykę zawodową
- przedmioty przygotowania do uzyskania tytułu zawodowego inżyniera.
Studia na kierunku Biotechnologia inżynierska oprócz wykładów, seminariów i ćwiczeń konwersatoryjnych dają studentom możliwość praktycznego opanowania wiedzy i zapoznania się z aparaturą i sprzętem laboratoryjnym. Studenci samodzielnie wykonują m. in: izolację DNA, oczyszczanie i elektroforezę białek, transformacje bakterii, analizy mikrobiologiczne, projektują i monitorują procesy biotechnologiczne. Uczestniczą również w eksperymentach i badaniach naukowych prowadzonych przez katedrę, oraz zajęciach terenowych w zakładach przemysłowych związanych z przemysłem biotechnologicznym.
W czasie studiów studenci odbywają 4 tygodniową praktykę zawodową, laboratoryjną w różnych firmach o profilu biotechnologicznym, gdzie mają możliwość zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem wiedzy z tej dziedziny.
Działalność studencka
Aktywnie działa Koło Naukowe Biotechnologów organizując prace badawcze, sesje naukowe, obozy i wycieczki oraz dodatkowe praktyki zawodowe dla studentów. Z inicjatywy KNBT odbywa się szereg spotkań, wykładów poświęconych tematyce biotechnologicznej, członkowie koła biorą udział w sympozjach kół naukowych UO, oraz pogłębiają swoje zainteresowania uczestnicząc w zajęciach laboratoryjnych. Celem KNBT jest pogłębianie wiedzy biologicznej ze szczególnym naciskiem na biotechnologię, biochemię i biologię molekularną.
Co można robić po tych studiach?
Absolwent studiów inżynierskich z biotechnologii jest przygotowany do:
- pracy w przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych
- pracy w laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych
- wykonywania podstawowej analityki i podstawowych prac badawczych z użyciem materiału biologicznego
- obsługi aparatury badawczej i urządzeń technologicznych
- organizacji i prowadzenia procesów biotechnologicznych
- wykorzystania technik informatycznych do pozyskiwania informacji i projektowania procesów biotechnologicznych
- samodzielnego rozwijania własnych umiejętności zawodowych.
Co wyróżnia biotechnologię na UO?
Zakres kształcenia na kierunku Biotechnologia odpowiada aktualnym trendom w biotechnologii, a jednocześnie rozszerza ofertę programową Uniwersytetu Opolskiego o nowoczesny program nauczania. Wiedza, umiejętności i kompetencje zawarte w programie nauczania Biotechnologii mają na celu zapewnienie wysokich kwalifikacji zawodowych. Poza wiedzą teoretyczną studenci zdobywają umiejętności korzystania z nowoczesnych technik laboratoryjnych, poznają również praktyczne procedury laboratoryjne przydatne w badaniach podstawowych i aplikacyjnych. Wykazują umiejętność krytycznej analizy uzyskanych wyników, oraz formułowania i wyciągania wniosków. Prowadzą dyskusje w oparciu o najnowszą literaturę naukową. Posiadają umiejętność pracy zarówno w zespole, jak i samodzielnie, wykazując inicjatywę i odpowiedzialność.
Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Biotechnologia może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim: Biotechnologia, Biotechnologia medyczna, Biologia, Ochrona środowiska, Inżynieria środowiska i Chemia
Dostępność infrastruktury dla osób z niepełnosprawnosciami