Kod | UJK_S2-EK |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach |
Kierunek studiów | Ekonomia |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | pierwszego stopnia |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 2 |
Zadaj pytanie |
Celem kształcenia na kierunku ekonomia jest umożliwienie studentom zdobycia wiedzy, umiejętności i zachowań składających się na sylwetkę absolwenta. Czas realizacji programu kształcenia oraz sekwencja przedmiotów określonych w planie studiów umożliwiają osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia w postaci wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych. Kluczowe treści kształcenia określone w przedmiotach podstawowych/kierunkowych dotyczą przedmiotów bezpośrednio związanych z ekonomią. Każda z grup przedmiotów do wyboru ponadto daje studentom możliwość uzyskania, poza umiejętnościami kształtowanymi przez przedmioty podstawowe i kierunkowe, dodatkowej wiedzy i umiejętności właściwych dla danej grupy.
Absolwent, który zrealizował przedmioty z zakresu finansów i bankowości posiada wiedzę z zakresu mechanizmów funkcjonowania rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku bankowego, rynku kapitałowego, rynku instrumentów pochodnych oraz rynku ubezpieczeniowego. Zdobyta wiedza z zakresu finansów i bankowości pozwala na podjęcie przez absolwenta pracy w instytucjach finansowych w charakterze pośrednika finansowego, doradcy finansowego, agenta ubezpieczeniowego i brokera ubezpieczeniowego. Absolwent jest przygotowany do pracy w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych takich jak banki komercyjne, banki spółdzielcze, instytucje parabankowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, domy maklerskie, firmy inwestycyjne, giełdy finansowe. Wiedza zdobyta umożliwia również absolwentom samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. Absolwent przygotowany jest merytorycznie do podjęcia studiów drugiego stopnia (studia magisterskie).
Absolwent, który zrealizował przedmioty z zakresu ekonomii przedsiębiorstwa dysponuje rozbudowaną wiedzą z zakresu ekonomii oraz zasad efektywnego gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi przedsiębiorstwa. Posiada solidne podstawy teoretyczne dotyczące mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce otwartej. Ma również wiedzę dotyczącą podstawowych elementów prawa oraz ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Posiada praktyczne kompetencje do tworzenia odpowiedniego systemu współdziałania przedsiębiorstwa z konsumentami, dostawcami i instytucjami publicznymi. Zdobyte kwalifikacje w połączeniu z umiejętnością wykorzystania odpowiednich narzędzi analitycznych (analiza statystyczna, ekonometryczna, finansowa) umożliwiają absolwentowi podjęcie pracy na stanowiskach operacyjnych oraz analitycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych, a także w instytucjach finansowych oraz w administracji publicznej. Absolwent posiada jednocześnie niezbędną wiedzę i umiejętności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Absolwent posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne do podjęcia studiów II stopnia (studiów magisterskich).
Absolwent, który zrealizował przedmioty z zakresu ekonomii rynku globalnego jest wyposażony w wszechstronną wiedzę ekonomiczną, odpowiedni warsztat narzędziowy i praktyczne umiejętności umożliwiające prowadzenie różnego typu działalności w skali międzynarodowej. Posiada kompetencje do sprawnego poruszania się w środowisku międzynarodowym dzięki uczestnictwu w zajęciach prowadzonych w językach obcych z udziałem wykładowców krajowych i zagranicznych. Dysponuje umiejętnością rozwiązywania podstawowych problemów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w gospodarce otwartej. Absolwent posiada umiejętność analitycznego myślenia oraz indywidualnego i zespołowego rozwiązywaniu złożonych problemów ekonomicznych. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach funkcjonujących w wymiarze międzynarodowym, zarówno na szczeblu kierowniczym i specjalistycznym. Pozyskane przez absolwenta kompetencje umożliwiają także prowadzenie własnej działalności gospodarczej w skali krajowej, regionalnej i międzynarodowej. Absolwent posiada również odpowiednie przygotowanie merytoryczne do podjęcia studiów II stopnia (studiów magisterskich).
Absolwent, który zrealizował przedmioty z zakresu ekonomii społecznej rozumie ideę ekonomii społecznej oraz posiada odpowiednie postawy i kompetencje pozwalające na odgrywanie aktywnej, obywatelskiej roli na rzecz lokalnej społeczności z wykorzystaniem narzędzi ekonomicznych. Posiada wiedzę z zakresu uwarunkowań ekonomicznych, prawnych i społecznych funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (PES) oraz z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem społecznym i kształtowania jego wizerunku. Absolwent w trakcie edukacji zdobywa również wiedzę z zakresu możliwości pozyskania środków na działalność PES (w tym ze środków Unii Europejskiej), zasad prowadzenia księgowości tych podmiotów a także na temat zasad współpracy i komunikacji ze strategicznymi grupami otoczenia oraz kompetencji potrzebnych liderom PES. Absolwent posługuje się językiem specjalistycznym związanym z wyuczonym zawodem. Jest przygotowany do pracy w podmiotach ekonomii społecznej prowadzących działalność gospodarczą, w administracji publicznej w departamentach odpowiedzialnych za współpracę z trzecim sektorem oraz innych podmiotach współpracujących z NGO. Absolwent posiada również odpowiednie przygotowanie merytoryczne do podjęcia studiów II stopnia (studiów magisterskich).