Rekrutacja na semestr letni r.ak. 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

(UJK) geografia, studia II stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod UJK_GEOGR-2-UJK
Jednostka organizacyjna Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Kierunek studiów Geografia
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia drugiego stopnia
Limit miejsc 3
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (31.10.2024 08:00 – 30.11.2024 23:59)

Studia drugiego stopnia na kierunku geografia w UJK w Kielcach prowadzone są zgodnie z wymogami Polskiej Ramy Kwalifikacji. Student w ciągu czterech semestrów nauki uzyska: wiedzę z obszaru dyscyplin geograficznych z zakresu nauk o Ziemi oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej; umiejętności przygotowujące do pracy zawodowej i naukowej; umiejętność twórczego myślenia i działania; umiejętności niezwiązane bezpośrednio z geografią takie jak: posługiwanie się zaawansowanymi technikami informacyjnymi, posługiwanie się językiem obcym, praca w zespole, planowanie badań naukowych, analiza uzyskanych wyników, wyciąganie wniosków, prezentacja wyników badań i swojej wiedzy. Geograf – absolwent wyższych studiów geograficznych – jest osobą kompetentną w zakresie poznawania, rozumienia i interpretowania zasad funkcjonowania i ochrony środowiska geograficznego (przyrodniczego i środowiska człowieka) oraz przebiegu procesów komunikacji społecznej. Geograf kreuje i interpretuje kartograficzny obraz badanych i ocenianych zjawisk oraz dokonuje ich klasyfikacji i regionalizacji. Tworzy i stosuje w praktyce systemy informacji geograficznej (GIS).

Absolwenci studiów geograficznych posiadają pogłębioną wiedzę z zakresu nauk o Ziemi oraz znają podstawowe technologie służące ochronie środowiska. Ponadto posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej; potrafią dokonać diagnozy elementów przyrodniczych, społeczno-gospodarczych układów przestrzennych, a następnie ocenić i wyznaczyć kierunki rozwoju gminy, powiatu, miasta itp. Są przygotowani do wykonywania wybranych opracowań dotyczących diagnozy, oceny i prognozy stanu środowiska przyrodniczego i społeczno-gospodarczego jednostki administracyjnej.

Uzyskany tytuł zawodowy daje możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie oraz podnoszenie kwalifikacji na studiach podyplomowych.

Miejscem pracy absolwentów mogą być: jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla (urzędy miasta, urzędy wojewódzkie i marszałkowskie, urzędy gminy, starostwa powiatowe), inspektoraty ochrony środowiska, firmy i instytucje wykorzystujące systemy informacji geograficznej (GIS), przedsiębiorstwa geodezyjno-kartograficzne, biura planowania przestrzennego, regionalne organizacje turystyczne i oddziały PTTK , biura podróży i agencje turystyczne.