Rekrutacja na semestr zimowy i rok akademicki 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

(UPJPII) historia sztuki, studia II stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod UPJPII_HISTORIA_SZTUKI_2ST
Jednostka organizacyjna Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Kierunek studiów Historia sztuki
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 3
Adres WWW http://ihszik.whidk.upjp2.edu.pl/
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (15.04.2024 00:00 – 15.05.2024 23:59)

Studia na kierunku historia sztuki umożliwiają zdobycie gruntownej wiedzy z historii sztuki powszechnej i polskiej oraz umiejętności podstawowego opisu i analizy dzieła sztuki. Wykłady mają charakter kursowy i przekrojowy, umożliwiając studentom zapoznanie się z najważniejszymi zjawiskami w sztuce powszechnej i polskiej od starożytności do współczesności. Studenci mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy na wykładach fakultatywnych, na zajęciach z nauk pomocniczych historii, archiwistyki i zajęć dziejów kultury poszczególnych epok. Studenci mają obowiązek odbycia praktyk oraz zaliczenia wyjazdu zabytkoznawczego zorganizowanego przez uczelnię. Praktyki można odbyć w formie wyjazdów inwentaryzacyjnych lub staży w krakowskich muzeach, galeriach i antykwariatach.

Studia na kierunku historia sztuki umożliwiają rozwój indywidualnych zainteresowań, a jeśli pomysły studentów wykraczają poza te propozycje, mogą oni realizować w ramach studenckiego Koła Naukowego. Siedziba Instytutu Historii Sztuki i Kultury znajduje się w samym sercu Krakowa. Od najważniejszych zabytków miasta, muzeów i galerii dzieli nas najwyżej kilkuminutowy spacer. Dzięki temu nasi studenci mają okazję poznawać świat sztuki podczas licznych zajęć prowadzonych w muzeach, galeriach, kościołach i innych zabytkach architektury. Naszym zdaniem bezpośredni kontakt z dziełem sztuki i możliwość swobodnej dyskusji są szczególnie istotne podczas studiów, dlatego prowadzimy zajęcia zawsze w małych grupach. Walorem studiów jest możliwość indywidualnego rozwoju w formie wolontariatu lub praktyk w nowoczesnych i specjalistycznych pracowniach badań i konserwacji tkanin zabytkowych, laboratorium dziejów kultury materialnej oraz pracowni inwentaryzacji i konserwacji zabytków.

Studenci kierunku Historia sztuki mają także możliwość nauki profesjonalnej inwentaryzacji i digitalizacji dzieł sztuki, jak i dokumentów archiwalnych poprzez udział zajęciach realizowanych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poświęconych problematyce digitalizacji we współczesnej humanistyce (kurs fotografii, kurs grafiki na potrzeby instytucji kultury, narzędzia cyfrowej humanistyki, wizualizacje sieci w badaniach humanistycznych, animacja komputerowa w pracy ze zdigitalizowanymi zasobami muzealnymi, narzędzia cyfrowe). 

Historia sztuki to kierunek dla osób ciekawych szerokiej panoramy dziejów sztuki, od prahistorycznych malowideł jaskiniowych po współczesne murale. Studia pomagają zrozumieć rolę, jaką sztuki wizualne odgrywały i odgrywają w życiu społecznym, religijnym, politycznym, etc. Zmierzamy do tego, aby nasi absolwenci czuli się swobodnie w świecie różnorodnych przekazów wizualnych dzięki umiejętności interpretowania ich przy użyciu różnych metod badawczych.

Studia przygotowują do pracy w muzeach, galeriach, domach aukcyjnych i innych instytucjach życia kulturalnego, są też świetnym uzupełnieniem wiedzy dla studentów innych kierunków, np. architektury i architektury wnętrz, konserwacji zabytków, projektowania ubioru, dizajnu, fotografii, obsługi ruchu turystycznego czy reklamy.

Instytut Historii Sztuki i Kultury dysponuje nowoczesną Pracownią Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych oraz Pracownią Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków.