Kod | UO_TEOLOGIA-M5 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Uniwersytet Opolski |
Kierunek studiów | teologia |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | jednolite magisterskie |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 12 |
Zadaj pytanie |
- Tura 1 (15.04.2024 00:00 – 15.05.2024 23:59)
Dostępne miejsca:
moduł katechetyczny, studia stacjonarne, jednolite magisterskie): IIr.-3 os., III r.-3 os. IV r. -3 os. V r.-3 os.
Kierunek teologia prowadzony jest na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego od chwili jego powstania w 1994 r. Stanowi on kontynuację długoletniej działalności Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego oraz Instytutu Teologiczno-Pastoralnego – filii Wydziału Teologicznego KUL w Opolu. Początkowo Wydział Teologiczny UO prowadził jeden magisterski kierunek studiów o nazwie teologia. W 1995 r. uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk teologicznych, a w 2001 r. – uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk teologicznych. Warto dodać, iż w 2011 r. Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej po dokonaniu oceny jakości kształcenia na kierunku teologia przyznało Wydziałowi Teologicznemu Uniwersytetu Opolskiego ocenę wyróżniającą. W ramach studiów z teologii Wydział Teologiczny UO prowadzi stacjonarne studia magisterskie oraz studia doktoranckie.
Moduł katechetyczny teologii daje gruntowną wiedzę teologiczną opartą na wykształceniu filozoficznym i etycznym. Dzięki włączeniu w program kształcenia przedmiotów pedagogicznych i psychologicznych absolwenci nabywają kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela religii lub etyki w szkolnictwie podstawowym i ponadpodstawowym. Zdobyta wiedza umożliwia również pracę w redakcjach mediów katolickich, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, poradnictwie rodzinnym oraz organach i placówkach samorządowych.
Studia teologiczne kształcą absolwentów o szerokim humanistycznym sposobie myślenia. Wykłady z różnych przedmiotów filozoficznych, psychologicznych, pedagogicznych oraz historycznych, mające miejsce w pierwszym etapie studiów, dają solidną naukową podbudowę nie tylko dla lepszego rozumienia teologii, ale także uświadamiają bogactwo i zróżnicowanie ludzkiego myślenia o świecie oraz uczą twórczego włączenia się w ludzkie działania kulturotwórcze. Przedmioty teologiczne, stanowiące trzon programu studiów, proponują takie ujęcie doktryny i moralności chrześcijańskiej, by uczyć postaw otwartych na dialog z innymi wyznaniami i religiami. Obejmują one m.in. egzegezę ksiąg Starego i Nowego Testamentu, traktaty dogmatyczne (np. trynitologię, chrystologię, eklezjologię), zagadnienia z teologii moralnej ogólnej i szczegółowej (np. bioetykę, katolicką naukę społeczną), teologię pastoralną czy prawo kanoniczne.
Nasze atuty to:
- dobrze przygotowana kadra naukowa po studiach zagranicznych, międzynarodowe kontakty z uniwersytetami w Rzymie, Monastyrze, Moguncji, Ratyzbonie, Leuven, Wiedniu, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze;
- możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus+, CEEPUS, udziału w sympozjach, kongresach, w pracach kół naukowych studentów teologii;
- nowoczesna biblioteka wydziałowa oraz duszpasterstwo akademickie „Resurrexit”, otwarte na wszystkich studiujących;
- podczas studiów łączymy teorię z praktyką, nasi studenci odbywają praktyki w szkołach, poradniach rodzinnych, szpitalach, hospicjach, zakładach karnych, ośrodkach opiekuńczych, a także próbują swoich talentów dziennikarskich, prowadząc audycje o tematyce religijnej, społecznej i rodzinnej w Radiu Doxa Opole oraz Radiu Opole;
- studia na Wydziale Teologicznym dają nie tylko możliwość zdobycia solidnej wiedzy, ale i pogłębienia wiary oraz integralnego rozwoju.
Studenci Wydziału Teologicznego działają w ramach samorządu studenckiego oraz koła naukowego teologii. Regularnie odbywają się spotkania dyskusyjne, konferencje, pokazy filmowe. Studenci mają możliwość skorzystania ze stypendiów socjalnych, naukowych oraz umożliwiających pobyty na zagranicznych uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus+ czy CEEPUS. Przy Wydziale Teologicznym działa też duszpasterstwo akademickie "Resurrexit".
Interdyscyplinarność studiów z teologii sprawia, że ich absolwenci mogą pracować jako:
- nauczyciele religii lub etyki w publicznym systemie oświaty;
- pracownicy instytucji kościelnych oraz placówek społeczno-kulturalnych;
- liderzy grup i ruchów religijnych;
- katechiści i ewangelizatorzy;
- kierownicy i terapeuci duchowi;
- eksperci medialni i rzecznicy prasowi specjalizujący się w kwestiach duchowości i kultury chrześcijańskiej;
- redaktorzy katolickich czasopism i stron internetowych;
- eksperci i doradcy instytucji państwowych w zakresie współpracy Kościoła i państwa.