• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na semestr zimowy i rok akademicki 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

(UW) Kognitywistyka (Wydział Filozofii), studia I stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod UW_S1-KOG
Jednostka organizacyjna Uniwersytet Warszawski
Kierunek studiów Kognitywistyka
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 5
Adres WWW http://kognitywistyka.uw.edu.pl/
  Zadaj pytanie
Tura 1 (15.04.2024 00:00 – 15.05.2024 23:59)

 

Kognitywistyka jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy dotyczącą szeroko rozumianego poznania. Łączy ona metody nauk empirycznych (takich jak: psychologia, językoznawstwo, neurobiologia, a nawet antropologia) z narzędziami i wynikami nauk formalnych (takich jak: matematyka, logika czy informatyka). Głównymi obszarami badań kognitywistyki są problemy związane z procesami myślenia, świadomością, językiem, percepcją, sztuczną inteligencją, procesami uczenia się czy podejmowania decyzji. Program studiów skonstruowany został z myślą o tym, aby tę interdyscyplinarność w maksymalnym stopniu wyeksponować. W prowadzenie kierunku zaangażowani są naukowcy o znaczących osiągnięciach, prowadzący badania nad szeroko rozumianym ludzkim poznaniem: psychologowie, językoznawcy, filozofowie, informatycy, matematycy, neurofizjologowie. Wieloobszarowość studiów sprawia, że studenci mają możliwość poznać paradygmaty badawcze z kilku gałęzi nauki, uczą się pod okiem specjalistów różnych dziedzin. Pozwala to nie tylko na różnorodność i atrakcyjność nauczania. Zdobywają wiedzę pozwalającą poznawać i rozumieć otaczający nas świat.

 Studia licencjackie na kierunku kognitywistyka są ukierunkowane na kształcenie o charakterze ogólnoakademickim ze szczególnym naciskiem na kwestie stosowalności poszczególnych teorii i paradygmatów badawczych w badaniach nad umysłem i procesami poznawczymi człowieka. Poza szeroką wiedzą teoretyczną studenci zdobywają praktyczne umiejętności programowania i analizy i interpretacji różnego rodzaju danych empirycznych. Szczególną wagę przykłada się do praktycznych zastosowań zdobytej wiedzy (psychologicznej, informatycznej, metodologicznej, językoznawczej).W ciągu trzech pierwszych semestrów studiów kognitywistycznych wszystkie przedmioty są obowiązkowe. Od czwartego semestru studenci samodzielnie wybierają przedmioty specjalizacyjne oraz realizują interdyscyplinarny zespołowy projekt badawczy, wypracowywany i dyskutowany na seminarium licencjackim. Studia na kierunku kognitywistyka zapewniają również praktyki, których zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie studentom przygotowanie do przyszłego życia zawodowego. Program praktyk pozwala na zdobycie doświadczenia w zawodach wykorzystujących umiejętności badawcze i zdobytą wiedzę oraz rozwijanie umiejętności praktycznych związanych ze studiowanym kierunkiem.

 

 

Absolwenci I stopnia studiów kognitywistycznych zdobywają podstawową wiedzę z zakresu wspomnianych dziedzin empirycznych wraz z umiejętnościami, które umożliwią im podejmowanie pierwszych prób badawczych. Dostarczone słuchaczom narzędzia z zakresu nauk formalnych ugruntowują ich wiedzę empiryczną i umożliwiają dalszy rozwój w tych dziedzinach. Uzyskane w trakcie studiów kompetencje (w zakresie np. programowania komputerowego) są wysoko cenionymi i przydatnymi umiejętnościami zarówno ze względu na wymogi rynku pracy, jak i ze względu na prowadzenie badań naukowych.

 

 

 Zajęcia odbywają się w ciągu całego dnia, na terenie Kampusu Głównego (Wydział Filozofii, ul. Krakowskie Przedmieście 3, 00-927 Warszawa; Wydział Socjologii, ul. Karowa 18, 00-324 Warszawa oraz Wydział Psychologii, ul. Stawki 5/7, 00-183) i Kampusu Ochota (Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c, 02-097 oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, ul. Banacha 2, 02-097).