• log in
  • create an account

Rekrutacja na semestr letni r.ak. 2023/2024

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

(UJK) praca socjalna, studia II stopnia, stacjonarne

Details
Code UJK_PR-SOCJ-2-UJK
Organizational unit Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Field of studies Praca socjalna
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle (Master)
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 2
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (31.10.2023 09:00 – 30.11.2023 23:59)

Praca socjalna to unikalny kierunek, który łączy praktyczne podejście typowe dla pracy socjalnej z wiedzą akademicką o rzeczywistości społecznej, potrzebach ludzi, rodzin i społeczeństw.

Studia drugiego stopnia na kierunku Praca socjalna są w pełni kompatybilne z misją i strategią rozwoju Uczelni. Misją Uniwersytetu jest bowiem prowadzenie wyspecjalizowanych badań naukowych i wszechstronnej działalności edukacyjnej z uwzględnieniem i poszanowaniem zasad humanizmu, demokracji i tolerancji. Idea poszukiwania prawdy, stanowiąca fundament funkcjonowania społeczności akademickiej, winna się wpisywać w przestrzeń wolności badań naukowych i studiów poszczególnych kierunków kształcenia. UJK kształci w duchu samodzielnego myślenia i swobodnej wymiany poglądów. Tożsamość Uniwersytetu budowana jest poprzez dbałość o wysoki poziom badań naukowych i kształcenia akademickiego, systematyczne budowanie współpracy międzynarodowej, upowszechnianie wiedzy, prowadzenie różnorodnych form działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej, kształtowanie patriotyzmu i przywiązania do uniwersalnych wartości etycznych.

Dwuletnie studia magisterskie na kierunku Praca socjalna dostarczają studentowi wielostronną, interdyscyplinarną wiedzę na temat problemów społecznych i ich uwarunkowań, które stanowią przyczynę dysfunkcyjnego funkcjonowania jednostek i grup, z jednoczesnym wskazaniem na kierunki możliwych działań, instytucjonalnych i środowiskowych, stanowiących odpowiedź na potrzeby społeczne i socjalne tych jednostek i grup.

Na drugim stopniu student zdobywa pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w ramach programu nauczania w wybranych grupach przedmiotów. W ramach kształcenia dostępne są dwie ścieżki: praca socjalna z rodziną oraz praca socjalna z osobą z niepełnosprawnością i zależną. Kształcenie w ramach grup przedmiotów umożliwia studentom/absolwentom przygotowanie się do współpracy w obszarze pomocy społecznej na zasadzie partnerstwa z organizacjami społecznymi i pozarządowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.

Celem studiów drugiego stopnia jest przygotowanie profesjonalnych kadr zdolnych do sterowania, stymulowania i wspomagania nabywania i rozwijania kompetencji przez dzieci, dorosłych i starszych w utrzymaniu, odzyskiwaniu i ochronie samodzielności, wypracowaniu racjonalnego stosunku do własnego i cudzego życia; wspierania w dążeniu do realizacji różnorakich form aktywności wysoko korelowanych z jakością życia, różnorodnych form rekreacji i wypoczynku, zrzeszania się i egzekwowania praw do godnego życia; wspomagania i stymulowania ludzi dorosłych i starszych do rozwiązywania przez nich życiowych zadań w warunkach domowych i instytucjonalnych formach pomocy, opieki dziennej i wsparcia społecznego.

Absolwent Pracy socjalnej ma rozbudzoną potrzebę kształcenia ustawicznego i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do pracy badawczej i kontynuacji edukacji na kursach, szkoleniach, jak również uczestnictwa w innych ofertach edukacyjnych. Posiada umiejętność prowadzenia badań, dostrzegania oraz samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych z zakresu pracy socjalnej i pomocy społecznej oraz dziedzin pokrewnych. Ich główne cele związane są ze zmianą społeczną, rozwiązywaniem problemów dotyczących potrzeb wsparcia, aktywizacji i integracji społecznej jednostek, grup i społeczności zagrożonych wykluczeniem, wykluczonych, wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mogą, nie chcą lub nie potrafią pokierować swoim życiem tak, aby przebiegało ono pomyślnie.

Studia dają kwalifikacje do pracy zawodowej i planowania ścieżki kariery zawodowej. Praca socjalna daje szerokie perspektywy zatrudnienia zarówno w kraju jak i zagranicą w systemie wsparcia społecznego w instytucjach rządowych i pozarządowych. Studia przygotowują do pracy w ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, środowiskowych domach samopomocy, ośrodkach terapii zajęciowej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, świetlicach środowiskowych, terapeutycznych, socjoterapeutycznych, szpitalach, ośrodkach penitencjarnych, organizacjach i stowarzyszeniach samopomocowych. Otwierają się na nowe i ciągle tworzone możliwości kształcenia ustawicznego i kształcenia zawodowego przygotowującego do elastycznego odpowiadania na potrzeby społeczne i potrzeby rynku pracy, także w formie samozatrudnienia.