Code | UO_ZARZ_MGR_D2 |
---|---|
Organizational unit | Uniwersytet Opolski |
Field of studies | Zarządzanie |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle (Master) |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 5 |
Ask a question |
I rok profil praktyczny ( sem 2) - 5 miejsc
Zarządzanie to jeden z najbardziej otwartych, interdyscyplinarnych kierunków studiów o bardzo szerokim spektrum tematycznym. To wyjątkowy kierunek dający możliwość naturalnej identyfikacji własnych zainteresowań i wykorzystania indywidualnej kreatywności.
Z punktu widzenia zwiększania szans na rynku pracy Zarządzanie na WE UO to najlepsze towarzystwo ludzi aktywnych, odpowiedzialnych i zaangażowanych w procesie wyboru ścieżki własnego rozwoju zawodowego. Kluczową rolę przypisuje się w nim umiejętnościom pracy zespołowej, komunikowania się, gospodarowania kapitałem społecznym i własnym czasem, wymaganym w każdej organizacji i na każdym stanowisku. Wysoki poziom kompetencji nabytych i doskonalonych na kierunku Zarządzanie pozwoli na sprawne zarządzanie w przedsiębiorstwach wytwórczych i usługowych, w jednostkach sektora publicznego oraz organizacjach społecznych.
Czego uczy się na zarządzaniu?
W trakcie studiów student zapoznaje się z dziedziną nauk o zarządzaniu ze szczególnym uwzględnieniem teorii organizacji i zarządzania, w tym zarządzania jakością, zasobami ludzkimi. Jednocześnie uzyskuje podstawową wiedzę z zakresu mikroekonomii i makroekonomii, finansów przedsiębiorstwa, rachunkowości, prawa. Jako przygotowanie do podejmowania decyzji student zdobywa umiejętności z zakresu metod i technik analizy sytuacji przedsiębiorstwa (statystyka, ekonometria i matematyka, technologia informacyjna).
Zgodnie z własnymi zainteresowaniami, student ma do wyboru profil bardziej zorientowany na zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjno-handlowymi (zarządzanie marketingowe) lub innymi organizacjami (zarządzanie kapitałem społecznym) z dostosowanym układem przedmiotów specjalistycznych oraz fakultatywnych.
Studenci mają możliwość pozyskiwania i rozwijania wiedzy ekonomicznej oraz uzyskania certyfikatu EBC*L w Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym istniejącym na naszym Wydziale. Międzynarodowy certyfikat umiejętności gospodarczych, czyli Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych stanowi świadectwo praktycznej wiedzy ekonomicznej i jest uznawany w większości krajów europejskich.
Proces kształcenia na kierunku Zarządzanie pierwszego stopnia o profilu praktycznym zapewni studentom wysokie kompetencje, pożądane na rynku pracy. Szerokie zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia (case study, projekty, zajęcia w terenie, certyfikacje) oraz aktywizacja studentów czyni proces kształcenia bardziej atrakcyjnym, a jednocześnie pozwala na zdobycie przez nich kwalifikacji praktycznych, tak istotnych z punktu widzenia pracodawców. Program studiów zapewni studentom warunki do rozwoju kompetencji i kreatywności. Stosowanie nowoczesnych metod kształcenia pozytywnie wpływa także na podnoszenie kwalifikacji pracowników, stymulując ich do kreowania postaw innowacyjnych. Zajęcia będą wzbogacane poprzez wizyty studyjne i bezpośredni kontakt z praktyką gospodarczą.
Co można robić po tych studiach?
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku Zarządzanie o profilu praktycznym nabędzie zaawansowaną wiedzę z zakresu zarządzania, pozna podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości, będzie przygotowany do zachowań przedsiębiorczych. Posiądzie umiejętności i kompetencje do rozpoznawania, diagnozowania, oceny i rozwiązywania problemów wynikających z funkcjonowania i rozwoju organizacji w zmiennym otoczeniu, do określenia jego wpływu na dalszy rozwój. Absolwent nabędzie umiejętności samodzielnej i grupowej analizy i oceny organizacji, grup strategicznych, sektora i gospodarki oraz komunikatywnego ich prezentowania w języku polskim i obcym. Będzie też przygotowany do samodzielnego uczenia się, poszerzania i aktualizowania wiedzy oraz do przestrzegania zawodowych standardów etycznych oraz podejmowania pracy we wszystkich instytucjach i organizacjach gospodarczych - w różnych typach przedsiębiorstw w dowolnym sektorze i branży, w jednostkach samorządu terytorialnego, organizacjach publicznych, instytucjach finansowych, bankach; może też prowadzić własną działalność gospodarczą. Ponadto będzie gotowy na zmianę zawodu i stanowiska pracy, do kształcenia ustawicznego, podnoszenia i poszerzania kwalifikacji. Absolwent będzie postrzegany jako wiarygodny, kompetentny pracownik, skutecznie i w sposób społecznie odpowiedzialny angażujący się w rozwiązywanie problemów środowiska zawodowego.
Absolwenci kierunku Zarządzanie mogą zostać:
o pracownikami wielu różnych przedsiębiorstw i instytucji,
o dyrektorami instytucji finansowych i ubezpieczeniowych,
o właścicielami małych i średnich przedsiębiorstw,
o kierownikami wyższych i średnich szczebli w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych,
o pracownikami instytucji naukowo-badawczych,
o politykami i pracownikami administracji szczebla samorządowego.
Działalność studencka
Nasi studenci działają w kołach naukowych: Kole Naukowym Ekonomistów, Kole Naukowym Logistyki "LogPoint", dzięki czemu rozwijają swoje talenty i pasje badawcze. Od lat aktywnie uczestniczą w wielu konferencjach naukowych, przygotowują publikacje pod okiem opiekunów kół. Organizują spotkania i konferencje na Wydziale, warsztaty dla studentów z udziałem renomowanych firm konsultingowych.
Wydział Ekonomiczny prowadzi wymianę studentów między uczelniami krajowymi i zagranicznymi. Taką wymianę umożliwia Program Europejskiego Transferu Punktów (ECTS). Studenci, którzy chcą poznać i poszerzyć swoją wiedzę na innych uczelniach krajowych mogą skorzystać z programu MOST oraz podjąć studia za granicą w ramach programu Sokrates i DAAD.
Współpraca międzynarodowa
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego w ramach międzynarodowych umów prowadzi współpracę i wymianę studentów z następującymi uczelniami zagranicznymi:
- Uniwersytet Sapienza w Rzymie Włochy
- Uniwersytet of Malta
- Uniwersytet la Coruna Hiszpania
- Uniwersytet w Wilnie Litwa
- Uniwersytet w Dijon Francja
- Uniwersytet w Trier Niemcy
- Uniwersytet w Poczdamie Niemcy
- Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych Zittau/Goerlitz Niemcy
- Wyższa Szkoła Zachodniej Saksonii w Zwickau Niemcy
- Uniwersytet Selcuk Turcja,
- Narodowy Uniwersytet Służb Podatkowych Ukrainy
- Uniwersytet Kremenchuk Ukraina.