Code | UO_PRAWO-SS |
---|---|
Organizational unit | Uniwersytet Opolski |
Field of studies | Prawo |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Unitary (first+second cycle) |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 3 |
Ask a question |
Dostepne miejsca:
-1 miejsce na II roku
-1 miejsce na III roku
-1 miejsce na IV roku
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego należy do najmłodszych i najdynamiczniej rozwijających się w Polsce. Kadrę badawczo-dydaktyczną stanowi zespół zaangażowanych pracowników, teoretyków oraz praktyków (sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, urzędników państwowych), którego zadaniem jest nie tylko przekazywanie aktualnej wiedzy prawniczej, ale również zaszczepianie w studentach troski o dobro wspólne.
Pracę naukowo-dydaktyczną wspomagają: biblioteka wydziałowa, nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, sala rozpraw oraz Klinika Prawa, której celem jest udzielanie porad prawnych zainteresowanym mieszkańcom.
Misją wydziału jest kształcenie do służby publicznej w państwie prawa, pogłębianie i upowszechnianie wizji człowieka i świata w kontekście wyzwań współczesności, dbałość o wysoki poziom kształcenia akademickiego i badań naukowych, a także rozwijanie inicjatyw prowadzących do umocnienia więzi z innymi jednostkami naukowo-badawczymi.
Czego uczy się na prawie?
Od 2020 r. wdrożony został nowy program studiów, który obejmuje kształcenie w zakresie treści podstawowych, kierunkowych, specjalistycznych oraz interdyscyplinarnych.
Student w dużym stopniu sam kształtuje swój program kształcenia, dokonując – począwszy od I roku – wyboru części przedmiotów, które najlepiej odpowiadają jego zainteresowaniom. Kształcenie odbywa się w ramach modułu specjalizacji prawniczej, gdzie student wybiera interesujące go przedmioty, odpowiadające realiom współczesnej pracy prawnika, m.in.: prawo energetyczne, prawo obrotu elektronicznego, informatyka prawnicza, prawo komunikacyjne, prawo antydyskryminacyjne, prawo medyczne, prawo nowych technologii czy kryminalistyka.
Oprócz tego, stawiamy na nauczanie praktyczne, dlatego w ramach modułu umiejętności prawniczych student może doskonali swój warsztat w ramach przedmiotów takich jak:
- negocjacje w prawie;
- public relations w zawodach prawniczych;
- redagowanie pism (w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych);
- Moot Court (symulacje rozpraw sądowych);
- a także przedmiotów przygotowujących do wyboru aplikacji prawniczej, zawodów okołoprawniczych lub rozwijania kariery akademickiej.
Ponadto, jesteśmy jedynym wydziałem w Polsce, który stawia na praktyczne przygotowanie studentów do pracy z klientem poprzez udział w obowiązkowych zajęciach z Kliniki Prawa, które polegają na sporządzaniu i udzielaniu – pod opieką doświadczonych pracowników – porad prawnych mieszkańcom regionu.
Działalność studencka
Studenci Wydziału Prawa i Administracji mają szansę rozwoju pasji i zainteresowań w ramach wielu organizacji studenckich. Są to przede wszystkim koła naukowe m.in.: Prawa Karnego „Wokanda”, Prawa Europejskiego „Eurolex”, Młodych Kryminalistyków i Kryminologow, Studencka Poradnia Społeczno-Prawna “Bona-Fides”, czy Koło Naukowe Prawa Internetu i Nowych Technologii “IusNet”. Na Wydziale Prawa i Administracji prężnie działa również Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa „ELSA”. Studenci zainteresowani rozwijaniem swoich pasji mogą tworzyć własne organizacje studenckie.
Studenci Wydziału Prawa i Administracji często zaangażowani są w działalność naukową i dydaktyczną, za co wielokrotnie byli nagradzani przez Rektora Uniwersytetu Opolskiego. Ponadto podejmują wiele inicjatyw służących mieszkańcom regionu, angażując się w organizację Opolskiego Festiwalu Nauki, chętnie zapraszają na prelekcje uczniów szkół średnich, at akże organizują liczne certyfikowane warsztaty, ktore pozwalają zdobywać nowe kompetencje społeczne.
Co można robić po tych studiach?
Absolwent studiów prawniczych uzyskuje tytuł zawodowy magistra w dziedzinie prawa i jest przygotowany do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych (sądowej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, komorniczej, legislacyjnej). Studia prawnicze przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w organach wymiaru sprawiedliwości, organach ścigania, w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz w urzędach organów administracji rządowej i samorządowej. Studia prawnicze pozwalają także na zdobycie umiejętności sprawnego poruszania się na rynku pracy i w gąszczu przepisów prawnych, uczą rzetelnego, uczciwego podejścia do pracy zawodowej, pewności siebie oraz trafnego i szybkiego podejmowania decyzji, co daje absolwentom liczne możliwości rozwoju zawodowego na wielu płaszczyznach.