Rekrutacja na semestr letni r.ak. 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

(UJK) Finanse i rachunkowość, I stopień, stacjonarne

Details
Code UJK_S1-FIR
Organizational unit Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Field of studies Finanse i rachunkowość
Form of studies Full-time
Level of education First cycle (Bachelor)
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 2
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (31.10.2024 08:00 – 30.11.2024 23:59)

Nadrzędnym celem programu kształcenia na kierunku finanse i rachunkowość jest wyposażenie absolwentów w wiedzę, umiejętności i kompetencje osób odpowiedzialnych za finanse i rachunkowość jednostek organizacyjnych, zarówno sektora prywatnego jak i publicznego. Program kształcenia uwzględnia zarówno przedmioty podstawowe, takie jak m.in.: mikroekonomia, podstawy makroekonomii, zarządzanie czy bankowość, wsparte wiedzą i umiejętnościami z zakresu matematyki, ekonometrii, matematyki finansowej, jak i kierunkowe takie jak: finanse przedsiębiorstw, finanse publiczne, finanse międzynarodowe, rachunkowość, analiza finansowa czy controlling. Program studiów uwzględnia także wiedzę specjalistyczną z szeroko definiowanych obszarów rachunkowości i finansów.

Absolwent kierunku zdobędzie umiejętności analizy zjawisk i procesów gospodarczych w wymiarze makro- i mikroekonomicznym, a także sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw i jednostek sektora publicznego. Absolwent kończąc studia na kierunku finanse i rachunkowość będzie rozumiał znaczenie finansów w działalności przedsiębiorstw i jednostek sektora publicznego, a także dostrzegał potrzebę opracowania strategii finansowania, odpowiadającej działalności konkretnej jednostki organizacyjnej. Będzie potrafił wskazać odpowiednie źródła finansowania działalności krótko- i długookresowych, co poprzedzi ich analizą i jak najlepszym dopasowaniem do sytuacji przedsiębiorstwa. Będzie znał regulacje prawne związane z prowadzeniem finansów i rachunkowości. Dzięki zajęciom o charakterze praktycznym, jak i teoretycznym kształtować się będą kompetencje związane z zarządzaniem finansami, prowadzeniem rachunkowości i dokonywaniem analiz ekonomiczno-finansowych. Student będzie posiadał umiejętności językowe zgodnie z wymaganiami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego określonymi dla poziomu B2.

Ponadto studenci będą uczestniczyć w zajęciach o charakterze warsztatowym z zakresu: rachunkowości, doradztwa, rewizji finansowej, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przyszły absolwent zostanie wyposażony w wiedzę i umiejętności nie tylko z zakresu rachunkowości jednostek organizacyjnych funkcjonujących w naszym kraju i technologii informacyjnych w tym zakresie, ale też nowych rozwiązań w zakresie zarządzania finansami w wymiarze ponadnarodowym. Dzięki temu absolwent będzie przygotowany do pracy w różnego rodzaju jednostkach organizacyjnych. Intencją kształcenia na kierunku finanse i rachunkowość jest położenie nacisku na połączenie wiedzy i umiejętności z wartościami, etyką i pożądanymi postawami zawodowymi. Student będzie nabywał umiejętności samokształcenia i adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia, co w zawodach w zakresie finansów i rachunkowości jest niezmiernie ważne i stanowi podstawę utrzymania zdobytych kompetencji. Wynika to również między innymi z Międzynarodowych Standardów Edukacyjnych dla Zawodowych Księgowych IFAC, których zapisy zostały przeanalizowane w związku z tworzeniem kierunku finanse i rachunkowość.

Student może wybrać przedmioty z 2 grup przedmiotów do wyboru w zakresie:

- Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw – w ramach tej grupy przedmiotów nacisk będzie położony w szczególności na rachunkowość, w tym aspekty podatkowe i rozwiązania międzynarodowe. Ponadto absolwent pozna zasady zarządzania przez wartość oraz rewizji finansowej tak, aby po ukończeniu studiów posiadał zarówno umiejętności w zakresie rachunkowości i sposobów jej wykorzystania, w celu prawidłowego zarządzania generowanych przez rachunkowość danych, jak i sposobów ich oceny przez biegłych rewidentów. Poznanie strategii podatkowych i możliwości działalności inwestycyjnej kierunkuje studenta na zdobycie umiejętności w zakresie podejmowania decyzji finansowych, wspartych znajomością metod wyceny używanych przy podejmowaniu tych decyzji i metod oceny projektów inwestycyjnych. Wspomniana grupa przedmiotów pozwoli studentowi poznać znaczenie finansów w działalności przedsiębiorstw, sposoby opracowania strategii finansowania, czy poszukiwania odpowiednich źródeł finansowania.

- Finanse i rachunkowość jednostek sektora publicznego – w ramach tej grupy przedmiotów nacisk będzie położony w szczególności na finanse i rachunkowość tych szczególnych podmiotów poprzez poznanie specyfiki ich rachunkowości, w tym rachunkowości organu podatkowego, prowadzonego w nich audytu wewnętrznego, kontroli wewnętrznej czy istotnych dla nich procedur zamówień publicznych. Student pozna również zasady zarządzania projektami, jak i zasady rewizji finansowej sprawozdań tego szczególnego sektora. Będzie sprawnie operował zagadnieniami prawa finansowego i gospodarki komunalnej. Dzięki poznaniu zasad etyki funkcjonariuszy publicznych będzie umiał odpowiednio postępować i oceniać postępowanie innych funkcjonariuszy publicznych.

W związku z deregulacją dostępu m.in. do zawodu księgowego odpowiednie kształcenie specjalistów nabiera szczególnego znaczenia. Planowana likwidacja certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministerstwo Finansów spowoduje konieczność kształcenia profesjonalistów w zakresie rachunkowości na najwyższym poziomie. Studia pierwszego stopnia przygotowują do pracy w obszarze rachunkowości przedsiębiorstw, jednostek sektora finansów publicznych, biurach rachunkowych oraz w podmiotach audytorskich i doradczych (działy księgowości, analiz finansowych, doradztwa finansowego) itp. Finanse i rachunkowość to obszar działania każdego podmiotu gospodarczego, prowadzony bezpośrednio i samodzielnie przez te podmioty, albo zlecany do usługowego prowadzenia lub doradztwa. Z tego względu zakres jednostek organizacyjnych, w których absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Absolwent studiów pierwszego stopnia może podnosić kwalifikacje na studiach drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych i kursach dokształcających, szczególnie w zakresie ekonomii i zarządzania.