Rekrutacja na semestr letni r.ak. 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

(UJK) prawo, studia jednolite magisterskie, stacjonarne

Details
Code UJK_PR-5-S-UJK
Organizational unit Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Field of studies Prawo
Form of studies Full-time
Level of education Unitary (first+second cycle)
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 3
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (31.10.2024 08:00 – 30.11.2024 23:59)

Nadrzędnym celem kształcenia na kierunku prawo jest wyposażenie absolwentów w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne osób potrafiących wykorzystywać i integrować wiedzę teoretyczną z zakresu prawa i powiązanych z nim dyscyplin w celu analizy problemów prawnych i poszukiwania sposobów ich rozwiązywania. W ujęciu praktycznym celem kształcenia jest ukształtowanie umiejętności sprawnego obserwowania i interpretowania zjawisk społecznych i gospodarczych oraz analizowania ich powiązania z różnymi obszarami działalności prawnej.

Program studiów obejmuje zarówno przedmioty podstawowe, takie jak m.in. prawo rzymskie, prawo konstytucyjne, prawo europejskie, jak i kierunkowe, w którym uwzględniono podstawowe dyscypliny prawnicze takie jak np.: prawo cywilne, prawo karne (materialne, skarbowe, procesowe), prawo administracyjne, prawo gospodarcze. Ponadto, program uzupełniony między innymi o zajęcia z historii państwa i prawa, logiki prawniczej, ekonomii czy też polityki społeczno-gospodarczej, co umożliwi studentowi rozpoznanie miejsca nauk prawnych wśród innych nauk społecznych w wymiarze historycznym oraz roli i znaczenia prawa we współczesnym świecie.

Absolwent kierunku prawo będzie dostrzegał potrzebę nieustannej analizy trendów w orzecznictwie oraz stanowieniu prawa, zdobędzie umiejętności analizy zjawisk i procesów gospodarczych w aspekcie prawnym, a także mechanizmów i zasad związanych z tworzeniem i wykładnią prawa. Będzie potrafił wskazać odpowiednie metody wykładni normy prawnej, poprzedzone analizą stanu prawnego i jak najlepszym dopasowaniem do sytuacji jednostek organizacyjnych, w tym zwłaszcza będzie znał regulacje prawne związane z szeroko rozumianym prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki zajęciom, o charakterze tak praktycznym jak i teoretycznym, kształtować się będą kompetencje związane z doradztwem prawnym. Absolwent będzie posiadał umiejętności językowe zgodnie z wymaganiami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego określonymi dla poziomu B2+. Ponadto studenci będą uczestniczyć w zajęciach usprawniających umiejętności z zakresu: wykładni prawa i stosowania prawa w praktyce działalności gospodarczej. Przyszły absolwent zostanie wyposażony w wiedzę i umiejętności dzięki którym będzie przygotowany do pracy w różnego rodzaju jednostkach organizacyjnych a także do samodzielnego wykonywania zawodu prawniczego.

Intencją nauczania na kierunku prawo jest położenie nacisku na połączenie wiedzy i umiejętności z wartościami, etyką i pożądanymi postawami zawodowymi. Student będzie nabywał umiejętności samokształcenia i adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia, co w zawodzie prawniczym jest niezmierne ważne i stanowi podstawę utrzymania zdobytych kompetencji.

Praktyki specjalizacyjne w sądownictwie, prokuraturze, kancelariach adwokackich, radcowskich, notarialnych, komorniczych a także organach administracji publicznej i przedsiębiorstwach umożliwią konfrontację studenta z życiem społeczno-gospodarczym i rozpoznanie zakresu ról zawodowych możliwych do przyjęcia przez absolwenta kierunku prawo.

Student będzie mógł wybrać przedmioty w ramach jednej z dwóch grup przedmiotów:

- grupa przedmiotów sądowych umożliwi kształcenie w zakresie praw: bankowego, rolnego, handlowego, karnego wykonawczego, karnego gospodarczego, wykroczeń a także postępowania egzekucyjnego w administracji, postępowania nieprocesowego czy też sądowego postępowania egzekucyjnego. W programie znajdą się także elementy kryminologii, kryminalistyki oraz prawa dowodowego w postępowaniu cywilnym i dowodów w procesie karnym. Grupa przedmiotów uzupełniona będzie przeglądem zawodów prawniczych umożliwiających przyszłym absolwentom wybór dalszych kierunków kształcenia;

- w ramach grupy przedmiotów prawo europejskie i międzynarodowe nacisk w szczególności będzie położony na poznanie tych dziedzin prawa i nauk wspomagających, które pozwolą studentom zdobyć wiedzę i umiejętności do realizacji zadań zawodowych w relacjach ponadnarodowych. W ofercie tej specjalności znajdą się zagadnienia dotyczące ustrojów państw współczesnych, międzynarodowych stosunków gospodarczych, jednolitego rynku europejskiego, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Unii Europejskiej. Wraz z rozpoznaniem współczesnych relacji społeczno-gospodarczych na świecie studenci nabędą wiedzę z zakresu prawa konsularnego i dyplomatycznego, prawa międzynarodowego prywatnego, arbitrażu międzynarodowego czy też międzynarodowej ochrony praw człowieka. Przedmioty z zakresu tworzenia prawa w Unii Europejskiej, praw Rady Europy, prawa karnego Unii Europejskiej, zamówień publicznych pozwolą dodatkowo absolwentom tej specjalności na zdobycie pogłębionej wiedzy i umiejętności tworzenia i stosowania prawa w obszarze Unii Europejskiej.

Studia na kierunku prawo pozwolą absolwentom na zdobycie wiedzy opartej na aktualnym prawie polskim i unijnym, orzecznictwie sądów i trybunałów, umożliwią poznanie mechanizmów tworzenia i sposoby dokonywania wykładni przepisów prawnych. Ponadto pozwolą na zdobycie umiejętności rozumienia tekstów prawnych, posługiwania się regułami logicznego rozumowania, interpretowania przepisów oraz stworzą możliwość dalszego specjalizowania się w dowolnej dziedzinie prawa.

Absolwent kierunku prawo, uzyskując tytuł zawodowy magistra prawa, uprawniony jest do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez ukończenie odpowiednich aplikacji prawniczych przygotowujących i umożliwiających pracę w klasycznych zawodach prawniczych, takich jak: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, komornik czy też notariusz. Ponadto, absolwent będzie przygotowany do kontynuowania nauki na studiach podyplomowych oraz podjęcia kształcenia na studiach trzeciego stopnia.

Absolwenci studiów prawniczych uzyskują tytuł zawodowy magistra prawa. Uprawnia on do ubiegania się o przyjęcie (po zdanym egzaminie wstępnym) na wszystkie aplikacje przygotowujące do wykonywania zawodów prawniczych (np. adwokata, radcy prawnego, notariusza, sędziego, prokuratora).

Absolwenci studiów prawniczych mogą także kształtować swoją karierę zawodową poza zawodami prawniczymi. Studia i bogata wiedza w zakresie różnych dziedzin prawa czyni z absolwentów cennych pracowników jednostek administracji publicznej, podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów audytorskich i doradczych (działy organizacyjne, podatkowe, doradztwa prawnego) itp. Prawo to obszar działania każdej jednostki organizacyjnej, prowadzony bezpośrednio i samodzielnie przez te jednostki albo zlecany do usługowego prowadzenia lub fachowego doradztwa. Z tego też względu zakres jednostek, w których absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie jest bardzo szeroki i zarazem zróżnicowany.