Rekrutacja na semestr letni r.ak. 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

(UJK) filologia polska, studia II stopnia, stacjonarne

Details
Code UJK_FIL-POL-2-S-UJK
Organizational unit Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Field of studies Filologia polska
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle (Master)
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 2
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (31.10.2024 08:00 – 30.11.2024 23:59)

Absolwent kierunku Filologia polska (studia drugiego stopnia):

- posiada wszechstronne, interdyscyplinarne wykształcenie humanistyczne oraz ma uporządkowaną, pogłębioną i szczegółową wiedzę dotyczącą zjawisk i procesów literackich, językowych i kulturowych przeszłości i współczesności;

- jest przygotowany do prowadzenia prac badawczych;

- zdobywa umiejętności niezbędne nie tylko w pracy naukowej, lecz także w innych zawodach, wymagających kreatywności, współpracy w zespole, definiowania celów, planowania zadań i organizacji własnego warsztatu pracy;

- może kontynuować naukę na studiach trzeciego stopnia.

W ramach Filologii polskiej (studia drugiego stopnia) oferujemy dwa bloki kształcenia:

- nauczycielski (nowoczesna polonistyka),

- nienauczycielski (menedżer kultury).

Blok przedmiotów z zakresu nowoczesnej polonistyki przygotowuje absolwentów do podjęcia samodzielnej aktywności na rynku pracy w charakterze nauczyciela polonisty. Absolwent jest wszechstronnie przygotowany do pracy we współczesnej szkole, zna nowatorskie metody nauczania i pracy z młodzieżą, zdobył wiedzę oraz kompetencje pedagogiczne i metodyczne, a także informacje o funkcjonowaniu współczesnego szkolnictwa i procesach doskonalenia zawodowego.

Absolwent kierunku filologia polska menedżer kultury ma wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne rozwiązywanie problemów zawodowych w zakresie szeroko rozumianej kultury (audiowizualnej, masowej, lokalnej itp.). Absolwent może pracować w instytucjach kultury, placówkach samorządowych i edukacyjnych w charakterze: lidera życia kulturalnego i artystycznego (np. animacja oraz promocja działalności kulturalnej, organizacja imprez kulturalnych, aktywizacja lokalnej społeczności), komentatora, interpretatora i krytyka zjawisk współczesnej kultury, doradcy w zakresie rozwoju życia kulturalnego lokalnej społeczności (np. diagnozowanie potrzeb oraz warunków konkretnego środowiska, przygotowanie strategii przemian, pozyskiwanie środków finansowych).