Rekrutacja na semestr letni r.ak. 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

(UJK) ekonomia, studia II stopnia, stacjonarne

Details
Code UJK_EKON-2-UJK
Organizational unit Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Field of studies Ekonomia
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle (Master)
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 2
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (31.10.2024 08:00 – 30.11.2024 23:59)

Głównym celem kształcenia na kierunku ekonomia (studia drugiego stopnia) jest ukształtowanie sylwetki absolwenta posiadającego określony zasób wiedzy z zakresu ekonomii oraz gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Przedmioty realizowane w ramach programu studiów ułatwiają zrozumienie procesów zachodzących we współczesnej, zglobalizowanej i ucyfrowionej gospodarce.

Absolwent kierunku będzie posiadał umiejętności zastosowania zaawansowanych metod, technik i narzędzi do badania zjawisk i procesów gospodarczych oraz modelowania i prognozowania ich przebiegu w skali mikro- i makroekonomicznej w warunkach gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Absolwent będzie przygotowany do podejmowania pracy w różnych sektorach rynku krajowego czy międzynarodowego oraz do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Na studiach drugiego stopnia, student może wybrać przedmioty z czterech grup przedmiotów do wyboru w zakresie:

Biznes międzynarodowy – w ramach tej grupy przedmiotów student uzyska specjalistyczną wiedzę ekonomiczną, odpowiednio dobrany warsztat narzędziowy i praktyczne umiejętności umożliwiające kompleksową analizę międzynarodowych powiązań gospodarczych i finansowych we współczesnej gospodarce światowej. Jednocześnie uzyska kwalifikacje umożliwiające sprawne poruszanie się w obszarze działalności korporacji transnarodowych, będących głównymi podmiotami ekonomii międzynarodowej. Absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy na szczeblu kierowniczym, eksperckim i specjalistycznym we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach działających na rynku międzynarodowym. Jego kompetencje umożliwiają także prowadzenie własnej działalności gospodarczej w skali krajowej i międzynarodowej. Absolwent posiada jednocześnie odpowiednie przygotowanie merytoryczne do prowadzenia badań naukowych i do podjęcia studiów doktoranckich.

Ekonomika przemysłu i usług – w ramach tej grupy przedmiotów student uzyska wiedzę z zakresu ekonomii oraz gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Uzyska również umiejętność wykorzystywania metod analitycznych (wnioskowanie statystyczne, prognozowanie procesów ekonomicznych) do badania zjawisk i procesów gospodarczych oraz modelowania ich przebiegu zarówno w skali mikroekonomicznej, jak i makroekonomicznej w warunkach umiędzynarodowienia gospodarki. Absolwent będzie posiadał odpowiednie przygotowanie do podjęcia pracy na stanowisku kierowniczym lub specjalistycznym w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, firmach konsultingowych oraz instytucjach publicznych. Absolwent posiada jednocześnie odpowiednie przygotowanie merytoryczne do prowadzenia badań naukowych i do podjęcia studiów doktoranckich.

Gospodarka lokalna i finanse samorządowe – w ramach tej grupy przedmiotów student uzyska niezbędną wiedzę oraz umiejętności do pełnienia funkcji kierowniczej i specjalistycznej w jednostkach samorządu terytorialnego różnego szczebla. Specjalizacja w zakresie gospodarki lokalnej i finansów samorządowych jest ważnym atrybutem w ubieganiu się o pracę m.in. w administracji rządowej, urzędach miast i gmin, jednostkach wyspecjalizowanych (Urzędy Pracy, Urzędy Skarbowe) a także w agencjach rozwoju lokalnego i regionalnego. Absolwent będzie rozumiał specyfikę i ograniczenia sektora publicznego, ale jednocześnie będzie potrafił wykorzystywać nowe instrumenty zarządzania w administracji publicznej oraz współpracować z podmiotami prywatnymi. Będzie dostrzegał obszary możliwej współpracy między sferą publiczną i prywatną oraz będzie świadomy konieczności kompromisu między interesem publicznym i interesem lokalnym. Będzie również rozumiał potrzebę realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, gwarantującego spójny rozwój gospodarczy i społeczny oraz ochronę środowiska naturalnego. Będzie potrafił wykorzystać instrumenty doskonalenia procesów rozwoju i kształtowania pozycji konkurencyjnej regionu oraz korzystać z pomocy oferowanej w ramach funduszy europejskich. Będzie posiadał umiejętność krytycznego spojrzenia na rozwój regionu i elastycznego podejścia do kształtowania polityki regionalnej i lokalnej. Absolwent posiada jednocześnie odpowiednie przygotowanie merytoryczne do prowadzenia badań naukowych i do podjęcia studiów doktoranckich.

Doradztwo podatkowe – w ramach tej grupy przedmiotów student będzie przygotowany do egzaminu na doradcę podatkowego. Celem kształcenia jest podstawowe przygotowanie zawodowe do profesjonalnego wykonywania zawodu doradcy podatkowego, potrafiącego wykorzystać swoją wiedzę do pracy w: biurach doradztwa podatkowego oraz biurach podatkowych, działach księgowości i audytu krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstw, organach skarbowych, jednostkach samorządu terytorialnego w wydziałach związanych z naliczaniem i kontrolą należności publicznoprawnych, przedsiębiorstwach zajmujących się doradztwem podatkowym. Studia na specjalności doradztwo podatkowe mają charakter interdyscyplinarny, bowiem łączą wiedzę z zakres nauk prawa, nauk ekonomicznych oraz nauk o administracji. Po zdaniu egzaminu państwowego doradca podatkowy będzie mógł wykonywać wolny zawód samodzielnie oraz pełnić funkcję pełnomocnika przed sądami administracyjnymi. Absolwent posiada jednocześnie odpowiednie przygotowanie merytoryczne do prowadzenia badań naukowych i do podjęcia studiów doktoranckich.