Code | UJK_BEZP-NAR-2-UJK |
---|---|
Organizational unit | Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach |
Field of studies | Bezpieczeństwo narodowe |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle (Master) |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 2 |
Ask a question |
Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe (studia drugiego stopnia) będzie dysponował:
- usystematyzowaną wiedzą w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym także form jego funkcjonowania oraz współpracy organów w systemie bezpieczeństwa narodowego. Ważnym aspektem wiedzy będzie charakter oraz standardy różnych dziedzin bezpieczeństwa, w tym także w aspekcie praw człowieka i obywatela. Ponadto absolwent pozna strukturę i zadania sił zbrojnych na rzecz obronności kraju i utrzymania pokoju na świecie oraz ich roli w systemie obronnym państwa. Szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom związanym ze standardami z zakresu: bezpieczeństwa ekonomicznego, społecznego oraz energetycznego. Istotnym elementem zdobytej wiedzy będzie również problematyka terroryzmu, obejmująca m.in. metody i techniki działania organizacji terrorystycznych oraz sposoby przeciwdziałania i wynikające stąd zagrożenia, absolwenci poznają źródła terroryzmu, jego charakter oraz ewolucję w XXI w. Ponadto przekazana zostanie wiedza z zakresu zabezpieczenia logistycznego w sytuacjach kryzysowych. Wiedza o powyższych zagadnieniach zostanie przekazana w kontekście krajowym i międzynarodowym;
- umiejętnościami z zakresu m.in.: poszukiwania prawidłowości w działaniach państw związanych z różnymi aspektami bezpieczeństwa kraju jak również określenia efektywności stosowanych metod oraz narzędzi z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa. Absolwent będzie posiadał umiejętność analizy, oceny oraz dyskusji na temat współczesnych form obrony i ochrony ludności cywilnej oraz informacji niejawnych. Ponadto będzie w stanie zaproponować rozwiązania problemów z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, wskazując na celowość działania oraz analizując odpowiedni dobór materiałów źródłowych. Absolwent będzie umiał wykorzystywać doświadczenia historyczne w kształtowaniu potrzeb bezpieczeństwa narodowego z uwzględnieniem wzajemnych relacji między historią a współczesności. Ponadto będzie potrafił rozpoznać obszary kryzysowe we współczesnym świecie, ze rozumieniem problemów geografii bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem będzie umiejętność prawidłowej interpretacji przepisów prawa związanych z obronnością i bezpieczeństwem oraz umiejętnym wdrażaniem ich w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Przede wszystkim absolwent będzie umiał wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, prognozować i analizować procesy zapewniające bezpieczeństwo. Dodatkowo absolwenta będzie charakteryzować umiejętność zastosowania najnowszych rozwiązań technicznych – w zakresie techniki i teleinformatyki celem realizowania założonych zadań;
- kompetencjami społecznymi: które pozwolą zrozumieć psychologiczne i socjologiczne mechanizmy współczesnego życia społecznego, prawidłowo ocenić dobór metod działania do zaistniałej sytuacji, jest w stanie przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa. Ponadto absolwent będzie przystosowany do kierowania zespołami ludzkimi w obszarze różnorodnych instytucji bezpieczeństwa. Będzie potrafił używać argumentów uzasadniających podejmowane działania oraz przekonywać do swojego stanowiska w zakresie realizowanych projektów. Będzie w stanie porządkować i analizować źródła wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtować i rozwijać warsztat badawczy.
Istotnym aspektem studiowania jest kształcenie prospołecznej postawy przejawiającej się w rozumieniu indywidualnych i grupowych oczekiwań, a także podejmowania trafnych działań mających ją osiągać. Absolwent zna nowożytny język obcy, co najmniej na poziomie B2+ (według kryteriów biegłości językowej Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy). Na studiach drugiego stopnia nie przewidziano obligatoryjnych zajęć wychowania fizycznego ale Uczelnia oferuje możliwość uczestniczenia w sportowych zajęciach fakultatywnych (aerobik, siłownia, płetwonurkowanie, basen), zimowych i letnich obozach sportowych (narciarstwo, żeglarstwo) oraz różnorodnych sekcjach sportowych Akademickiego Związku Sportowego.
Absolwent wybierający grupę przedmiotów w zakresie polityka bezpieczeństwa RP poza wiedzą i umiejętnościami kształtowanymi przez przedmioty podstawowe i kierunkowe, dodatkowo będzie dysponował wiedzą w zakresie m.in. politycznych i prawno-instytucjonalnych uwarunkowań polityki bezpieczeństwa w Polsce, społeczno-ekonomicznych aspektów bezpieczeństwa wewnętrznego, procedur zarządzania w sytuacjach kryzysowych na szczeblu lokalnym, regionalnym i centralnym, a także ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, a ponadto – umiejętnościami i kompetencjami społecznymi, niezbędnymi do wykorzystania tej wiedzy w działaniach profesjonalnych.
Absolwent wybierający grupę przedmiotów w zakresie bezpieczeństwo międzynarodowe poza wiedzą i umiejętnościami kształtowanymi przez przedmioty podstawowe i kierunkowe, uzyska analogiczne kompetencje społeczne i umiejętności, skorelowane ze specyficzną wiedzą w zakresie m.in. prawnych i politycznych aspektów stosunków międzynarodowych, polityki bezpieczeństwa UE, współczesnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz instytucji i strategii służących ich zwalczaniu, a także roli systemów ochrony praw człowieka.
Absolwent wybierający grupę przedmiotów w zakresie bezpieczeństwo lokalne poza wiedzą i umiejętnościami kształtowanymi przez przedmioty podstawowe i kierunkowe, uzyska analogiczne kompetencje społeczne i umiejętności, skorelowane ze specyficzną wiedzą w zakresie działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na poziomie regionalnym, a dotyczących m.in. zarządzanie bezpieczeństwem w przestrzeni lokalnej, lokalnych aspektów bezpieczeństwa społecznego, lokalnego zarządzania kryzysowego, organizowania systemu ratownictwa czy też projektowania i realizacji lokalnych programów profilaktycznych.
Celem studiów drugiego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe jest przygotowanie absolwentów do pracy na stanowiskach kierowniczych związanych z bezpieczeństwem narodowym i obronnością, w administracji rządowej i samorządowej oraz służbach specjalnych i mundurowych, a także w sektorze prywatnym (komercyjnym). Ponadto absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe będzie przygotowany do pracy w specjalistycznych mediach, organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, akademickich i pozaakademickich instytucjach naukowo-badawczych i oświatowych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa oraz zespołach zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach.
Absolwent ma możliwość dalszego kształcenia na studiach doktoranckich oraz podyplomowych z zakresu m.in.: Zarządzania kryzysowego, Bezpieczeństwa informacji niejawnej, Bezpieczeństwa wewnętrznego, Bezpieczeństwa informacyjnego państwa, Cyberbezpieczeństwa.