Rekrutacja na semestr zimowy i rok akademicki 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

(UJ) Archeologia, studia I stopnia, stacjonarne

Details
Code UJ_WH_ARCHEOLOGIA_S1
Organizational unit Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Field of studies Archeologia
Form of studies Full-time
Level of education First cycle (Bachelor)
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 3
WWW address https://studia.uj.edu.pl/kierunki/whist/archeologia
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (15.04.2024 00:00 – 15.05.2024 23:59)

Licencjackie studia w zakresie Archeologii trwają 3 lata (6 semestrów). Są przeznaczone dla osób, które pragną uzyskać podstawową wiedzę z archeologii i jej nauk pomocniczych, metod prowadzenia i dokumentowania wykopalisk oraz technicznego opracowywania zródeł archeologicznych.
Nauczane przedmioty podzielono na 4 zasadnicze grupy.
1. Ogólne - obejmujące podstawy wybranych nauk humanistycznych (np. historii starożytnej i średniowiecza; historii sztuki, etnografii, filozofii)
2. Podstawowe - obejmujące nauki pomocnicze archeologii (np. antropologia fizyczna, nauki o ziemi, numizmatyka)
3. Kierunkowe - najliczniejsza grupa zajęć i pozwalająca na uzyskanie podstawowej wiedzy w zakresie archeologii: pradziejowej i nowożytnej, śródziemnomorskiej, Nowego świata oraz metodologii, zródłoznawstwa archeologicznego, konserwacji zabytków.
4. Zawodowe ćwiczenia terenowe - odbywająca się zasadniczo w miesiącach wakacyjnych praktyczna nauka zawodu w czasie prowadzonych przez Instytut wykopalisk m. in. na terenie Polski, Ukrainy, Egiptu. Absolwenci mogą pracować w charakterze "techników" wykopaliskowych i laborantów muzealnych, w muzeach, służbach konserwatorskich i w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się prowadzeniem ratowniczych prac wykopaliskowych. Ich wiedza zawodowa i ogólna umożliwia, po uzyskaniu tytułu licencjata, kontynuowanie studiów na poziomie magisterskim (od 2008 r).